Na een carrière in de cruisewereld volgde Camiel van den Berg (29) onlangs de basisopleiding tot VTS-operator. Hij behaalde in december zijn diploma en is nu werkzaam bij Port of Rotterdam. Hoe kijkt hij terug op zijn opleiding bij NNVO en wat verwachtte hij van zijn nieuwe baan?
Waarom koos je voor de opleiding tot VTS-operator?
“De afgelopen zes jaar heb ik als tweede officier gevaren op cruiseschepen van de Holland Amerika Lijn. Ik was op jaarbasis zes maanden van huis en wilde graag weer aan wal werken. Ik miste mijn sociale leven. Toen ben ik op zoek gegaan naar vacatures in de maritieme sector en kwam de vacature voor een VTS-operator tegen bij Port of Rotterdam. Een oud-klasgenoot had al eerder de overstap naar deze functie gemaakt. Na met hem gepraat te hebben, leek mij dat ook een mooie baan. Ik solliciteerde, werd aangenomen en ben in augustus 2021 gestart met de opleiding bij NNVO.”
Voldeed de opleiding aan je verwachtingen?
“Het was pittiger dan ik had verwacht. Ik dacht: ik heb zelf jaren op de brug van een schip gewerkt, het zal niet moeilijk zijn om wat standaard procedures te leren. Maar daar komt toch wel meer bij kijken. Je moet die procedures echt in je systeem zien te krijgen en leren wat je moet doen in verschillende situaties. Ik vond het heel prettig dat we dit klassikaal onder begeleiding van een coach bij NNVO konden oefenen. Je krijgt dan meteen feedback en je kunt vragen stellen. Ook de e-learning Poseidon en het oefenen op de simulator heeft mij hierbij veel geholpen.”
Wat verwachtte je van je nieuwe baan?
“Inmiddels werk ik op de Verkeerscentrale Rotterdam in de Botlek. Ik had verwacht dat de praktijk wel even wennen zou zijn, maar keek ook uit naar de samenwerking met nieuwe collega’s. De overgang van de simulator naar het echte werk was best spannend. Op een simulator gaat alles keurig via een script en is iedereen duidelijk te verstaan, maar in de praktijk zijn mensen niet altijd even goed verstaanbaar of doet een schip toch net iets anders. Dat was inderdaad even wennen. Verder is het natuurlijk fijn om een vast rooster te hebben en weer dagelijks naar huis te kunnen gaan.”
