In onze rubriek ‘Achter de schermen bij…’ bezoeken we een van de vaarwegbeheerders in het land en laten we een nautisch operator aan het woord. Dit keer gingen we langs bij bediencentrale Steekterpoort in Alphen aan den Rijn. Het bedieningscentrum ligt langs de gekanaliseerde rivier de Gouwe en staat aan de voet van de monumentale hefbrug Gouwesluis. Dennis Knetemann (50) geeft een inkijkje in zijn baan als brugoperator.
“Voordat ik mezelf een paar jaar geleden liet omscholen tot brug- en sluisoperator, werkte ik jarenlang als taxichauffeur. Dat is dus best een carrièreswitch geweest, maar daar heb ik nog geen moment spijt van gehad. In de taxiwereld maakte ik twee keer een faillissement mee. Dat bracht veel ellende en onzekerheid met zich mee. Ik besloot daarom na zestien jaar wat anders te gaan zoeken. Mijn vriendin, die kapster is, had een van de medewerkers van de bediencentrale in Leidschendam als klant. Zij vertelde mijn verhaal en hij gaf aan dat ze mensen zochten. ‘Stuur hem maar langs,’ zei hij en zo is het balletje gaan rollen.”
Terug naar de schoolbanken
“Het werk van een brug- en sluisoperator sprak mij meteen aan. Je hoort er niet vaak over en zelf wist ik ook niet dat dit beroep bestond. Het was helemaal uit mijn comfortzone, maar ik vond het een ontzettend leuke uitdaging en besloot deze kans gewoon te pakken. Na het positieve sollicitatiegesprek heb ik eind 2019 de opleiding tot brug- en sluisoperator bij NNVO gevolgd. Het was weer even wennen in de schoolbanken, maar ik vond het leuk om iets nieuws te leren. De opleiding was goed te doen. Als je echt geïnteresseerd bent, leer je makkelijker. Tijdens de opleiding mocht ik al meedraaien op de bediencentrale in Leidschendam. Ik werd ook meteen wegwijs gemaakt in het nautische werkveld door bijvoorbeeld verschillende bruggen en sluizen te bezoeken en mee te varen met een dienstvaartuig.”
Drie hefbruggen op rij
“Eerst werd ik gedetacheerd bij Tempo-Team, maar inmiddels ben ik in vaste dienst bij de provincie Zuid-Holland. Ik wissel mijn werkdagen af tussen de bediencentrale in Leidschendam en Steekterpoort in Alphen aan den Rijn. Steekterpoort bestaat in 2024 tien jaar. Daar zit dus nog weinig geschiedenis aan vast, maar de locatie is echt uniek: mooi langs het water en pal naast een monumentale hefbrug. Het mooie van de rivier de Gouwe is dat we drie hefbruggen op rij bedienen."
'In de zomer is het vaak hectisch en moet je in een split second een beslissing kunnen nemen'
“Daarnaast bedienen we nog dertig andere bruggen in de omgeving. Dat doen we allemaal op afstand met camera’s. Ons team bestaat uit vier tot acht medewerkers, afhankelijk van het seizoen.”
Volgsysteem
“Binnen de provincie hebben we ons eigen vaartuigvolgsysteem, waarmee we de schepen binnen ons vaartraject volgen. Op basis van dit volgsysteem stemmen we de openingen van bruggen en sluizen op elkaar af. Het doel is altijd om te zorgen voor een vlotte, veilige en betrouwbare begeleiding van de beroeps- en recreatievaart. Zodra een schip ons gebied binnenkomt, meldt de schipper zich en anticiperen wij daarop. We hebben een coördinator die het hele proces monitort en de bruggen verdeelt over de operators. Vervolgens is het aan de operator om de brug te schouwen en bedienen.”
Aanvaring in de sluis
“Bijzondere situaties op het water heb ik nog niet meegemaakt. Er gebeurt wel eens wat, maar dat komt meestal omdat recreatieschippers niet altijd de regels goed kennen. Ze varen dan bijvoorbeeld door rood-groen, terwijl ze moeten wachten. Vaak gaat het dan net goed. Ik heb ook een keer meegemaakt dat een pleziervaartuig tegen de wal in de sluis in Leidschendam voer. Het was hoog zomer en naast die sluis zat zo’n vijftig man op een terrasje. De schipper riep ‘links!’, zijn vrouw riep ‘rechts!’ en toen voer het schip met een knal rechtdoor tegen de wal aan. De sluis had niks, maar in het schip zat een behoorlijke deuk. Voor die mensen natuurlijk heel vervelend, vooral met al die toeschouwers.”
Snel beslissingen nemen
“Het leukste aan mijn werk vind ik het contact met collega’s onderling en met de schippers. Op een gegeven moment leer je die schippers kennen, weet je precies wat ze vervoeren en bouw je een band met ze op. Het werk is heel afwisselend en de provincie Zuid-Holland is een goede werkgever. Ondanks mijn gebrek aan ervaring in het begin werd ik nooit anders behandeld. Je moet wel stressbestendig zijn en niet bang zijn om te communiceren. In de zomer is het vaak hectisch en moet je in een split second een beslissing kunnen nemen. Bijvoorbeeld als er dingen gebeuren die jij niet had verwacht, zoals een recreatief bootje dat ineens de beroepsvaart hindert. Je moet dan vlug kunnen schakelen en als een speer de schipper waarschuwen. Een groot binnenvaartschip ligt tenslotte niet binnen vijf meter stil.”
Over Steekterpoort
- Bediencentrale Steekterpoort is gelegen aan de gekanaliseerde rivier de Gouwe, ten zuiden van de monumentale hefbrug Gouwesluis.
- De provincie Zuid-Holland verzorgt vanuit de bediencentrale op afstand de bediening van 33 bruggen in de omgeving van Alphen aan den Rijn en Leiden.
- Het gebouw sluit qua architectuur aan bij de naastgelegen hefbrug. De vorm van het pand heeft wel iets weg van de romp van een schip. Het ontwerp komt van Blok Kats van Veen architecten.
- Aan de ene zijde zijn acht bedien- en twee coördinatieplekken ingericht en aan de andere kant een kantine en vergaderruimte.
Ben jij werkzaam als nautisch medewerker en vind je het leuk om een inkijkje te geven in jouw baan? Geef je dan op voor deze rubriek via